Tento alkoholický nápoj se vyrábí z léčivých bylin, a to z anýzu, fenyklu a pelyňku. Někdy výrobci přidávají meduňku lékařskou, yzop lékařský, popřípadě badyán, což může chuť tohoto nápoje ještě zlepšit. Byliny se nejprve macerují a poté se macerát destiluje dvou až třífázovou destilací. Finální destilát je velice silný – má 65 až 80 % alkoholu. Pravý absinthe má zelenou barvu, a to díky chlorofylu z uvedených bylin. Domovem absintu je Švýcarsko, významnou konzumaci zaznamenávala též Francie. Absinthe se popíjí ředěný vodou, obvykle v poměru 1:3.
Náš lihovárek nabízí absint v lahvích o objemu 0,5 litru a 0,1 litru od výrobců Žufánek, anebo Zubří.
-
Lihovar Žufánek v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty:
-
Absinthe St. Antoine se 70 % alkoholu patří k těm nejkvalitnějším pravým absintům na světě. Nápoj je připraven z 12 druhů bylin, v souladu s mottem lihovaru „100% přírodní produkty“. Ve velejemném lihu se macerují vybrané byliny a koření. Po destilaci vzniká čirý destilát, do nějž se přidává chlorofyl z dalších bylinek. Tím se zlepší chuť a vzniká zelenkavý odstín nápoje. Při konzumaci se pozvolna přilévá ledová voda – viz již uvedený poměr – a nápoj změní zelenou barvu na mléčné zabarvení.
-
Justifiée & Ancienne Absinthe – 65 % alkoholu; vyrábí se z kvalitního vinného destilátu a unikátních bylin. Tato receptura skrývá ještě jednu bylinu navíc. Nápoj je stařen v sudech z francouzského dubu. Tento druh absintu se ředí v poměru 1:2, tj. jeden díl absintu a 2 díly vody.
- Amave absinthe blanche – 53 % alkoholu; byliny, jimiž se dodává nápoji zelené zbarvení se předem destilují, a proto finální barva absintu je čirá. A protože nápoj obsahuje nižší procento alkoholu, doporučené ředění je jeden díl absintu a jeden díl studené vody. Amave absinthe je vhodný při přípravě různých alkoholických koktejlů.
- Dubied Absinthe – 70 %; jedná se o reprodukci původní absintového receptu. Od roku 1794 byl Dubied používán léčebně, s názvem absintový elixír. Tato tinktura se přidávala do vína a užívala se při žaludečních a zažívacích obtížích. Teprve po čtyřech letech se začal absint vyrábět jako destilovaný alkoholický nápoj.