Když je v domě nebo na zahradě nutné provádět odborné práce, řešit větší stavební úpravy nebo dokonce havárie, svěříme tyto činnosti samozřejmě zkušeným odborníkům. Obrátíme se jistě na instalatéra, elektrikáře, zedníka, pokrývače či zahradníka. Často ale potřebujeme doma rychle udělat nějaký drobnější zásah. Takovou tu drobnou „akci“, na kterou si troufneme sami. Třeba pověsit na zeď obrázek nebo poličku, něco přišroubovat, přilepit nebo seříznout. A na to musíme mít po ruce vhodné nářadí! Několik rad, čím domácí dílnu vybavit, se vždy hodí!
V obchodech najdeme širokou nabídku nářadí. K dispozici jsou řady „profi“ i „hobby“ různých značek i cen. Vybere si jistě každý. A zkušení prodavači ve specializovaných obchodech nám s výběrem jistě rádi pomůžou. Na co rozhodně nezapomenout?
Vrtačku, nejlépe s příklepem
Vrtačka je jedním z nejběžnějších nářadí. Můžeme zvolit tu nejjednodušší, určenou jen na vrtání děr. Odborníci ale radí vybrat takovou, která je vybavena i příklepem, zpětným chodem a možností regulace otáček. Pak nám nemůže při vrtání překážet třeba kámen nebo beton. Při nákupu se zajímáme vždy také o velikost vrtaných otvorů a výkon vrtačky.
Pily, podle druhu řezu
Na řezy přímé a delší je nejlepší oblíbená pila kotoučová (neboli mafl), vyráběná je v mnoha variantách. Na řezy vyžadující velkou přesnost a vedené různými úhly je vhodnější pila pokosová. Tu ale nemůžeme nosit všude. Její součástí je konstrukce nutná k zajištění přesnosti řezání. Když potřebujeme řezat složitější otvory, jako například otvor na dřez v desce kuchyňské linky, volíme pilu přímočarou s kmitajícím listem. Při nákupu se zajímáme kromě výkonu o to, jakou má pila hloubku řezu a jaká je možnost nastavení úhlu řezu.
Nejen kladivo a hřebíky
Spojování různých materiálů, to je v domácnosti hodně častá práce. Potřebujeme nejen různá kladiva a hřebíky, ale taky šroubováky, šrouby, matky, vrtačky a vruty. Hodí se i šikovná lepící pistole a sponkovačka.
Brousky a frézky
K broušení můžeme použít brusný kotouč na vrtačku, na větší plochy zvolíme ale raději pásovou brusku, která je opracuje lépe. Ke dřevu je šetrnější bruska vibrační. Úhlovou bruskou používáme na kov a keramiku. Drážky, hrany i různé ornamenty umí přímé frézky. Když vytváříme spoje na dřevě, použijeme využijeme frézku lamelovací.
Dvakrát měř!
Nakonec si připomeneme, že při každé práci je důležité pečlivé a přesné měření. Používáme k němu nejen různé metry, ale též detektory. Ty pomohou odhalit elektrické vedení i vodovodní potrubí ve zdech., na která při práci rozhodně nechceme narazit. A vzdálenosti změří nejpřesněji laserové dálkoměry.