Znáte to, vrátíte se domů z práce vysíleni a bez energie. Z posledních sil si lehnete na pohovku, pustíte televizi a přemítáte, proč Váš šéf byl zas tak dneska protivný. Zjišťujete, že vlastně děláte práci, která Vás vůbec ale vůbec nebaví, a i když se snažíte ze všech sil, připadáte si nedocenění. Co takhle to ale změnit a zkusit podnikat? Jak ale začít?
Krok první – osobní hodnocení
První věc, kterou musíte udělat je, zamyslet se nad tím, proč chcete začít podnikat. Je to kvůli penězům, času, zaměstnání, které nemáte rádi, či nedostatku seberealizace?.
Znáte své slabé a silné stránky? Zkuste si napsat seznam věcí, ve kterých vynikáte, co pro Vás bývá výzvou, čeho si na vás kolegové, či přátelé cení.
Krok druhý – v čem chcete podnikat
Jaké jsou vaše koníčky? Je přeci důležité, aby Vás práce bavila. Chcete podnikat ve službách, technice, zdravotnictví? Jaké je vaše nejvyšší dosažené vzdělání? Tyto otázky je dobré si položit předtím, než začnete podnikat.
Krok třetí – dostatek financí
Máte dostatek peněz pro začátek? Jste schopni zajistit rodinu? Není dobré se pustit do podnikání, aniž byste měli něco našetřeno. Začátky jsou vždy krušné a musíte počítat s tím, že se vám zprvu nemusí dařit. Musíte také počítat s tím, že si budete sami platit zdravotní a sociální pojištění.
Krok čtvrtý – založení živnosti
Je nutné mít pro vaši činnost živnostenský list? Pro založení živnosti je důležité ji ohlásit na živnostenský úřad, doložit zda splňujeme všeobecné podmínky (předložit občanský průkaz, zaplacení poplatku). Pokud se ovšem jedná o živnost vázanou či řemeslnou, je nutné doložit požadovanou způsobilost.
Krok pátý – rozhoďte sítě
Založte si své vlastní internetové stránky. Nezapomeňte na reklamu, která nemusí být jen placená, občas stačí zapojit do procesu své kamarády, rodinu, kteří mohou doporučit vaše služby ostatním. Sdílejte informace o svých službách na sociálních sítích (facebook, instagram).