Základní podstatou fungování s financemi by měla být tvorba rezerv na horší časy na nečekané výdaje.
V současnosti jsou na rekordně nízké hranici sazby, proto obyčejné produkty jako běžný účet, spořící účet či termínovaný vklad nenabízí skoro žádný procentuální zisk. Pokusím se vám představit pár tipů, kam lze umisťovat váš přebytečný příjem a něco z volných financí vyčerpat. Vždy záleží na tom, jak velkou částku můžete investovat, jak dlouho je budete chtít ukládat a na jak dlouho tyto finanční zdroje můžete postrádat.
Stavební spoření stále patří mezi relativně oblíbené a výnosné druhy investice. Jeho velkou výhodou je vysoká státní podpora, kterou se zavazujete k šestileté vázanosti. Nejvyšší roční podpora státu činí 2000 korun, což není zrovna moc. Spořitelny se často ještě k tomu chovají velice nepřátelsky, jelikož dochází k častému snižování úrokové sazby z pravidelných vkladů.
Vidinou penzijního spoření je vidina důstojného staří bez velkého šetření ve stáří. Měsíčně je penzijní spoření dotováno státem až o 230 korun, ale úroková sazba na penzijních spořeních je velmi kolísavá věc. Nevýhodou tohoto druhu spoření je nízká likvidita, takto naspořené peníze můžete využít až dosáhnete vašeho důchodového věku.
V moderním světě investic patří mezi velmi oblíbené investice podílové fondy. Jejich výhodou je jednoduchost, transparentnost a velká variabilita. Tyto investice jsou finančně o hodně méně náročnější na vaše zdroje, než zakoupení dluhopisů nebo akcií. V případě podílových fondů vám totiž postačí i pár stovek korun! Nevýhodou jsou velmi časté a vysoké poplatky za správu či vstupní poplatky. Mezi velké výhody nákupů podílových fondů oproti cenných papírů patří diverzifikace. To znamená, že neinvestujete do jednoho celku, ale do stovek částí. To znamená o hodně menší riziko.