Současná doba je příznivá pro skutečné zájemce o zdravou výživu. Lidé, kteří hledají cestu k sobě samému a k přirozenému způsobu stravování, mají dnes mnohem širší možnosti, než tomu bylo před několika desítkami let. Je to také zásluhou Internetu, jež je velice nenápadným, ale přesto fenomenálním prostředkem k získávání informací. Kdo má opravdový zájem, dokáže si je vyhledat a odfiltrovat zrno od plev. A právě zrna jsou jednou z nejdiskutovanějších potravin v online světě.
Pšenici, žito, ječmen a oves jistě není nutné nikomu představovat, znají je i děti v mateřské školce a většina z nás je konzumuje v podstatě denně. Existují však i jiné obiloviny, nebo dokonce „pseudoobiloviny“, které do jídelníčku můžeme zařadit bez obav o své zdraví. Naopak nám jej dokážou upevnit, jsou-li správně pěstované, šetrně sklízené, a v celozrnné formě.
Vsaďte na quinou
Méně známé pseudoobiloviny pohanka a jáhly (vyloupaná zrnka prosa) se v naší kuchyni již poměrně napevno uchytily. Vytváříme z nich kaše, zařazujeme je do jídelníčku ve formě přílohy, přidáváme je do polévek nebo sladkých dezertů. Do této kategorie patří i quinoa. Je přirozeně bezlepková, má velmi nízký glykemický index a obsahuje celou řadu prospěšných živin, jako jsou vitamíny skupiny B, vitamín E, provitamín A, minerály vápník, hořčík, zinek, měď, draslík, fosfor, železo, mangan a mnohé další.
Příprava je velmi jednoduchá, nemusí se předem namáčet, stačí ji propláchnout ve vodě a v poměru 1 : 3 s vodou ji vařit na mírném plameni necelých 20 minut. Jednotlivá zrnka musí změknout, ale neměla by být zároveň rozvařená. Quinou lze využít podobně jako jáhly – na sladké i slané pokrmy.
Quinoa 1 kg je výhodné balení, obilná zrna stejně jako neporušené luštěniny lze totiž dlouhodobě skladovat. Nákupy větších množství vychází vždy levněji, zvláště v e-shopech, kdy mají zákazníci kromě množstevní slevy i nárok na dopravu zdarma.