V naší republice máme na rozdíl od našich sousedních zemí, jako je třeba Německo, tu výhodu, že na většině škol středního vzdělání je závěrečná zkouška formou maturity a studenti pak mohou pokračovat ve studiu na Vysoké škole, ať už jsou z jakékoliv střední. Jaké jsou tedy typy škol a jak to je s přijímačkami?
Střední školy mají několik stupňů. Tím nejvyšším jsou zajisté gymnázia. Připraví Vaše dítě nejlépe na další studium a v naší republice nejsou zpoplatněna. Existují samozřejmě i soukromé školy tohoto typu, ale jejich kvalita je podstatně nižší než těch státních, takže se není čeho bát. Velkou nevýhodou však je to, že se do Vašeho dítěte budou hustit informace hned z několika exaktních předmětů najednou a všechny ve stejné míře. Vaše dítě sice bude elitou města ve svém věku, ale po skončení této školy nebude ničím a bude muset doslova na další školy. Zatímco některé střední školy se zaměřením poskytnou Vašemu dítěti už nějakou tu průpravu do budoucího povolání v daném oboru. Samozřejmě tato možnost připadá v úvahu jen tehdy, když je Váš potomek plně rozhodnut pro své budoucí povolání, a to ví v patnácti letech opravdu málokdo a málokdo to nezmění do dospělosti.
Oproti středním školám existují ještě takzvané učenské obory. Jsou to hlavně školy jako kuchař-číšník, masér a ostatní povolání v oblasti služeb. Pravidlem je, že sem chodí většinou ty méně slabší studenti, co se prospěchu týče… Ale i tyto školy končí maturitou. Otázkou tedy zůstává, jestli je to vůbec dobře, aby všechny školy končily zkouškou o stejné váze. Pak máme národ plný vysokoškoláků, ale práce pro ně není. V Německu toto řeší mnohem striktněji, jakmile si Vaše dítě vybere, že na gymnázium nebo na školu tomu podobnou nechce, pak už nemá šanci se hlásit na univerzitu a studovat v doktorských oborech. Těžko říct, co je lepší variantou, my ale určitě může být rádi za úroveň našeho školství, protože je dost vysoká, a hlavně šanci dostane opravdu každý.